Existuje nespočetné množstvo dôvodov, prečo ľudia užívajú antidepresíva
Je v poriadku dopriať si nejaký čas na zahriatie, ale vyhnite sa nečestnosti voči svojmu terapeutovi, pretože to môže brániť vášmu pokroku. Namiesto toho skúste stanoviť hranicu tým, že poviete, že sa ešte necítite na diskusiu o tejto téme. Povedzme napríklad, že sa vás váš terapeut spýta na váš skalnatý vzťah s vaším otcom a vy sa ešte necítite pripravení diskutovať o svojej traume z detstva. V tomto prípade môžete povedať niečo ako „dnes sa necítim pripravený o tom hovoriť“ namiesto zavádzania a tvrdenia: „Všetko je v poriadku“.
Vedzte, že nie ste sami
Mnoho ľudí má problém otvoriť sa svojmu terapeutovi. Pocity, ktoré máte, sú úplne normálne a neznamenajú, že s vami nie je niečo v poriadku, alebo že vám nikdy nebude príjemné otvárať sa svojmu terapeutovi. Stať sa pohodlným môže chvíľu trvať a každý sa pohybuje vlastným tempom. Dajte si trochu milosti a vedzte, že nie ste jediný, kto to zažíva. Urobte si čas, precvičte si tieto odporúčania a nakoniec sa vám otvorenie stane pohodlnejšie.
Všetci z času na čas zažívame vzostupy a pády v našich emóciách. Čo sa však stane, keď tieto pocity po niekoľkých dňoch alebo týždňoch nezmiznú? Aj keď sú symptómy a skúsenosti každého človeka odlišné, môžete prechádzať miernou depresiou. Ak máte depresiu, žiadne „ťahanie sa dokopy“ vám neprinesie lepší pocit. Tento článok skúma, ako rozpoznať miernu depresiu a kedy vyhľadať pomoc.
Kľúčové veci:
- Depresia je liečiteľná a prvým krokom k zlepšeniu je konať. Včasný zásah je kľúčový.
- Ak máte miernu depresiu, nemusí to nevyhnutne znamenať, že ju budete mať navždy alebo že sa to zhorší.
- Zmena životného štýlu môže byť prvým krokom k zlepšeniu. Ak to nepomôže, môže byť potrebná terapia alebo lieky.
- Každý, kto uvažuje o sebapoškodzovaní alebo samovražde, by mal okamžite vyhľadať pomoc.
Mierna depresia, ktorá sa tiež nazýva perzistentná depresívna porucha (PDD), je depresia nízkej úrovne, ktorá trvá dlhší čas.
Mnoho ľudí s miernou depresiou je schopných žiť svoj každodenný život. V závislosti od dĺžky symptómov sa môže stať „novým normálom“. Avšak neustále sa cítiť „na smetisku" nie je to, čo by sme od života mali očakávať. Aj keď je bežné, že sa niekedy cítime na dne v reakcii na stratu alebo stresovú udalosť, mierna depresia by nemala byť normou.
Príznaky miernej depresie
Príznaky miernej depresie sú často podobné ako pri ťažkej depresii. Symptómy zahŕňajú:
- Chuť do jedla alebo kolísanie hmotnosti.
- Letargia.
- Strata radosti alebo šťastia.
- Nízka energia a znížená motivácia.
- Podráždenosť.
- Pocit melanchólie a často plačlivý.
- Nespavosť.
- Príliš veľa spánku.
- Myšlienky na samovraždu alebo smrť.
- Ťažkosti so sústredením a rozhodovaním.
Mnoho ľudí s miernou depresiou sa dokáže vyrovnať s týmito príznakmi, aj keď môžu mať mierny vplyv na ich spoločenský a pracovný život. Mierne príznaky môžu byť tiež varovnými príznakmi závažnejšej depresie. Ak spozorujete, že sa vaše príznaky menia alebo zhoršujú, alebo ak máte samovražedné myšlienky, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.
Čo spôsobuje miernu depresiu?
Mierna depresia sa považuje za multidimenzionálny stav, rovnako ako veľká depresívna porucha. To znamená, že je to pravdepodobne spôsobené kombináciou genetickej predispozície, metabolickej nerovnováhy, životného stresu a environmentálnych faktorov.
Ľudia s týmto stavom majú často iné problémy, ktoré ho zhoršujú, napríklad dlhodobú chorobu, inú diagnózu duševného zdravia alebo problémy s drogami alebo alkoholom.
Keď k tomu dôjde, je ťažké určiť, či by depresia existovala bez ohľadu na iný stav. Okrem toho, ak máte dve alebo viac týchto chorôb súčasne, môže to spôsobiť začarovaný kruh, v ktorom jedna choroba sťažuje liečbu ostatných.
Ako sa diagnostikuje mierna depresia?
Neexistujú žiadne krvné testy ani skenovanie mozgu, ktoré by dokázali presne diagnostikovať miernu depresiu. Namiesto toho sa lekári musia spoliehať na symptómy hlásené pacientom.
Lekári môžu použiť DSM-5, príručku na diagnostiku duševných chorôb, aby určili, či sa symptómy pacienta riadia vzorom.
Pri určovaní diagnózy lekár zhodnotí aj anamnézu pacienta a to, či jeho rodina má alebo nemá v minulosti depresiu.
Liečba miernej depresie
Najbežnejšia liečba miernej depresie zahŕňa lieky aj terapiu hovorením.
Hovorová terapia
Terapia vám môže pomôcť identifikovať škodlivé vzorce alebo návyky vo vašom živote, ktoré je potrebné zmeniť. Terapeuti vám môžu pomôcť:
- Naučte sa nové spôsoby zvládania.
- Vybudujte si sebavedomie.
- Naučte sa asertivite.
- Vyriešte problémy z detstva.
- Zvládnuť hnev.
Existuje mnoho rôznych typov talk terapií, z ktorých každá má svoj vlastný prístup a zameranie. Niektoré bežné typy talk terapií zahŕňajú:
Kognitívno-behaviorálna terapia (CBT). tento typ terapie sa zameriava na pomoc ľuďom identifikovať a zmeniť negatívne vzorce myslenia a správania, ktoré môžu prispievať k ich ťažkostiam.
Psychodynamická terapia. tento typ terapie sa zameriava na pomoc ľuďom pochopiť a vyriešiť nevedomé konflikty a emócie, ktoré môžu ovplyvňovať ich myšlienky a správanie.
Interpersonálna terapia. tento typ terapie sa zameriava na pomoc ľuďom zlepšiť ich vzťahy a komunikačné schopnosti.
Dialektická behaviorálna terapia (DBT). tento typ terapie kombinuje prvky CBT s technikami všímavosti, aby pomohol ľuďom lepšie zvládať svoje emócie a správanie.
Lieky dietoll-official.top liečby
Existujú lieky, ktoré vám pomôžu opraviť chemickú nerovnováhu v mozgu, aby vaša nálada zostala stabilná.
Existuje mnoho rôznych druhov liekov používaných na liečbu depresie a každý z nich má svoje vlastné výhody a vedľajšie účinky. Niektoré z najčastejšie predpisovaných liekov sú:
- Antidepresíva.
- Selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI).
- Inhibítory spätného vychytávania serotonínu a norepinefrínu (SNRI).
Niektorí ľudia môžu potrebovať užívať lieky po zvyšok svojho života, zatiaľ čo iní ich môžu brať len krátko. Bez ohľadu na to, mali by ste vždy užívať liek podľa pokynov a snažiť sa byť k lekárovi čo najúprimnejší.
Môže chvíľu trvať, kým liek začne účinkovať. Snažte sa neznížiť, ak výsledky neuvidíte okamžite.
Svojpomocné prístupy
Svojpomocné prístupy sú mimoriadne prospešné pri liečbe miernej až pretrvávajúcej depresie. Tu je niekoľko osvedčených metód:
Cvičte pravidelne. Pokúste sa cvičiť kardio a silový tréning aspoň 30 minút, päť dní v týždni, s miernou intenzitou. Podľa výskumu z roku 2015 zažili ľudia trpiaci depresiou menej nudy, zvýšenú náladu, menšie napätie a pomalšiu srdcovú frekvenciu pri zapájaní sa do voľnočasových aktivít.
Dodržiavajte zdravú výživu. Výskum naznačuje, že konzumácia bohatej stravy na čerstvé, celistvé potraviny môže byť vhodnejšia ako typická západná strava. V porovnaní so stravou bohatou na tuk, cukor a spracované potraviny poskytuje rastlinná strava viac živín vrátane antioxidantov.
Obmedzte konzumáciu alkoholu, pretože je depresívny.
Zvážte úpravu pracoviska. Aj keď práca nemusí priamo spôsobiť depresiu, môže zhoršiť príznaky u tých, ktorí už tento stav majú. Podľa jednej štúdie môžu byť úpravy na pracovisku prospešné pre tých, ktorí sú v depresii kvôli svojej práci.
Praktizujte krátke meditačné sedenia všímavosti počas celého dňa.
Zaraďte do svojej každodennej rutiny hlboké dychové cvičenia.
Precvičte si svoje asertívne schopnosti. Ak každý deň poviete „nie“ jednej veci, ktorá vás rozčúli, pomôže vám to, aby ste sa počas dňa cítili menej stresovaní.
Venujte sa činnostiam, ktoré vás baví.
Urobte spánok prioritou a zabezpečte pokojné prostredie na spánok.
Držte sa pravidelného spánkového režimu, pretože prílišný spánok môže príznaky depresie zhoršiť.
Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú optimistickí, pozitívni a podporujú vás.
Aj keď sa mierna depresia považuje za menej závažnú ako závažnejšie formy depresie, stále môže vážne ovplyvniť váš život a schopnosť fungovať. Aj keď sa vaše príznaky javia ako mierne, mali by ste navštíviť zdravotníckeho pracovníka, ak si myslíte, že môžete mať depresiu.
Depresia vyčerpáva motiváciu ľudí, uberá energiu a spôsobuje, že aj tí najoptimistickejší z nás sa cítia beznádejne. Pre mnohých antidepresíva pomáhajú obnoviť rovnováhu serotonínu v našom mozgu. Antidepresíva však majú často nepríjemné vedľajšie účinky. Niekedy po dlhodobom používaní nemusí mať pocit, že fungujú. Otázkou teda zostáva: môžete prestať užívať antidepresíva?
Kľúčové veci:
- Ľudia, ktorí dlhodobo užívajú antidepresíva, si môžu všimnúť klesajúce priaznivé účinky a chcieť ich vysadiť.
- Odstránenie a minimalizácia stresu môže pomôcť zachovať funkciu mozgu, pretože chronický stres je spojený so zníženými synaptickými spojeniami v mozgu.
- Vysadenie antidepresív vyžaduje dohľad poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, silný podporný systém a posúdenie vášho životného štýlu.
Dôvody, prečo ľudia užívajú antidepresíva dlhodobo
Existuje nespočetné množstvo dôvodov, prečo ľudia užívajú antidepresíva. Niekedy je to na prekonanie ťažkej situácie, ako je ťažký rozchod. Mnohí však užívajú antidepresíva dlhodobo.
Dlhodobé antidepresíva sa často používajú na:
- OCD (obsedantno-kompulzívna porucha).
- MDD (veľká depresívna porucha).
- Úzkosť.
- GAD (generalizovaná úzkostná porucha).
- PTSD (posttraumatická stresová porucha).
Pri týchto stavoch pomáhajú antidepresíva jednotlivcom zvládať úzkosť, stres a negatívne pocity. Keďže tieto stavy sú chronické, jednotlivci často užívajú tieto lieky roky, dokonca desaťročia.
Výhody a vedľajšie účinky antidepresív
V rokoch 2015-2018 užívalo antidepresíva 13,2 % dospelých Američanov . V rokoch 2021 – 2022 sa predpisovanie antidepresív v Anglicku zvýšilo o 5,1 %, čo je šiesty rok po sebe s nárastom podľa Pharmaceutical Journal. Dva bežné typy antidepresív zahŕňajú SSRI (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu) a SNRI (inhibítory spätného vychytávania serotonínu a norepinefrínu).