Vroča voda lahko draži kožo ter povzroči dehidracijo in suhost
Kljub ugotovljenim spremembam kožnega mikrobioma pri različnih kožnih boleznih še vedno ni jasno, ali imajo mikroorganizmi vzročno vlogo ali so le posledica vnetnega mikrookolja. Zato je potrebnih več študij, da bi v celoti razumeli, kako je disbioza mikrobioma povezana z genetskimi in okoljskimi dejavniki, ki prav tako prispevajo k nastanku teh bolezni.
Kako skrbeti za mikrobiom kože?
Čeprav znanost še ni povsem razjasnila, ali je kožna mikrobiota glavni vzrok za nastanek različnih kožnih obolenj, je dokaj jasno, da moramo za zmanjšanje posledic pojavnih kožnih obolenj vzdrževati/vzpostavljati ravnovesje kožne mikrobiote.
Ločimo dva načina za nego poškodovanega mikrobioma kože: tradicionalna zdravljenja in zdrav način življenja.
Tradicionalni načini zdravljenja
Glavna tarča teh metod zdravljenja je vnetje. Zdravljenja običajno predpiše zdravnik, npr. različna zdravila (antibiotiki, retinoidi ipd.) in neinvazivne terapije (laserska (svetlobna) terapija z nizkim nivojem ipd.). Ta zdravljenja so precej učinkovita, vendar lahko, tako kot večina zdravil, pokažejo nekatere stranske učinke.
Zdrav način življenja
Znanstvene študije so dokazale, da so zdrava prehrana, šport in ustrezna osebna higiena pomembni za ohranjanje mikrobiote kože v ravnovesju.
Pri prehrani je bilo dokazano, da obstaja pozitivna korelacija med tem, kaj jemo in izgledom naše kože, tako imenovana os črevesje – koža . Na primer, resnost bolezni aken je povezana z živili z visoko glikemično obremenitvijo. Ta živila zvišajo raven bioaktivnih molekul (insulin, inzulin rastni faktor-1 itd.), ki spodbujajo povečano proizvodnjo sebuma in končno povzročijo nastanek aken.
Za ohranjanje zdrave mikrobiote je izjemno pomemben tudi šport. Znoj, ki se sprošča med vadbo, zmanjša tanjšanje stratum corneuma (skrajna odmrla plast kože), kar pomeni, da se ohranja konstantno okolje, potrebno za obstoj mikroorganizmov.
Z nastankom bolezni je tesno povezana tudi osebna higiena. Preveč umivanja/kopanja in uporaba preveč negovalnih izdelkov lahko spremeni normalno stanje kože (pH, mastnost itd.) in povzroči disbiozo mikrobiote. Zato je pomembno, da ustvarite svojo dosledno, namerno rutino nege kože, ki neguje kožo. Priporočljivo je uporabljati naravne izdelke za nego kože s čim manj sestavinami, seveda pa ne uporabljati na tone različnih izdelkov naenkrat. Povsod je treba ohraniti ravnotežje.
Kožni mikrobiom je področje za raziskave v razvoju in potrebnih je več študij, da bi v celoti razumeli, kako ti mikroorganizmi, ki živijo na nas, vplivajo na naše zdravje in kaj lahko naredimo, da se počutijo dobro. Čeprav trenutne raziskave kažejo, da bi lahko bila neravnovesja mikrobioma povezana z različnimi kožnimi obolenji, še vedno ni jasno, ali so vzrok ali posledica bolezni. Zato je priporočljivo, da se, če dvomite o stanju svoje kože, najprej posvetujete z dermatologom, preden se lotite samozdravljenja.
Stresa je vse več in vsako leto je hujši. Vsi to čutijo zaradi težav z dobavno verigo, COVID-a, inflacije in globalnih konfliktov. Ne vpliva le na delovno produktivnost, ampak tudi na fizično in duševno počutje mnogih ljudi. Pri mnogih se stres kaže v obliki glavobolov, razjed na želodcu ali visokega krvnega tlaka, drugi pa trpijo zaradi kožnih izpuščajev.
Ključni zaključki:
- Stres lahko povzroči notranje zdravstvene težave, pa tudi izpuščaje in koprivnico.
- Koprivnica se pojavi kot majhne ali velike, srbeče rane na telesu.
- Obstajajo možnosti zdravljenja brez recepta za blage primere in zdravila na recept za hude primere.
- Dejavnosti za lajšanje stresa lahko pomagajo preprečiti ali zdraviti s stresom povezane izpuščaje.
Stresni izpuščaj je pogost izpuščaj, ki se lahko pojavi, ko je oseba preobremenjena s tesnobo ali stresom. Izpuščaj se običajno kaže kot majhna koprivnica in se najpogosteje pojavi na obrazu, prsih, vratu in rokah. Vendar pa se lahko koprivnica zaradi stresa pojavi kjerkoli na telesu.
Razlaga kožnih izpuščajev, povezanih s stresom
Ko ste pod stresom, vaše telo sprošča različne kemikalije in hormone. Mnogi od teh hormonov, kot je kortizol, lahko povzročijo hiperreaktivnost kože in vnetje. Stres aktivira tudi imunski sistem, kar vodi do sproščanja določenih kemikalij (citokinov), ki povzročajo vnetje kože. Posledično se sproščajo nevrotransmiterji, ki neposredno delujejo na kožne celice ter povzročajo vnetje in srbenje. Vse to igra vlogo pri razvoju kožnih izpuščajev, povezanih s stresom.
Vrste stresnih izpuščajev
Stres lahko povzroči dve različni vrsti kožnih izpuščajev: koprivnico ali izbruh že obstoječih izpuščajev. Koprivnica, imenovana tudi urtikarija, je lahko posledica stresa, pa tudi notranjih zdravstvenih težav, zdravil ali virusnih bolezni. Ker je zaradi stresa vaša koža hiperreaktivna in vneta, lahko to sproži izbruh vseh že obstoječih kožnih stanj, kot so ekcem, luskavica, akne, rozacea in rane.
Kako izgleda stresni izpuščaj?
Koprivnica se lahko kaže kot majhne rožnato-rdeče okrogle brade, ki se lahko združijo v večje brade ali se pojavijo v grozdih. Lezije niso luskaste ali skorjaste, razen če jih opraskate. Običajno ni mehurjev ali gnojnih izboklin. Koprivnica lahko srbi, peče ali povzroči mravljinčenje. Vendar običajno izginejo v manj kot 24 urah, lahko pa se znova pojavijo drugje na koži. V večini primerov bo izpuščaj popolnoma izginil v nekaj dneh. Če niste prepričani, ali je to izpuščaj zaradi stresa, takoj obiščite zdravnika.
Načini zdravljenja izpuščajev doma
Obstaja več učinkovitih zdravil za koprivnico brez recepta. Na primer, hladni obkladki, hladne prhe ali ledeni obkladki lahko pomagajo ublažiti srbenje. Tudi tople, ne vroče kopeli iz ovsenih kosmičev lahko pomirijo kožo. Vroča voda lahko draži kožo ter povzroči dehidracijo in suhost. Poleg tega lahko antihistaminiki in krema s hidrokortizonom pomagajo pomiriti vnetje in srbenje. Nekateri antihistaminiki pa lahko povzročijo zaspanost , zato med jemanjem ne upravljajte strojev ali vozite. Poleg tega so kortizonske kreme, tako kot hidrokortizon, namenjene le za kratek čas, saj lahko dolgotrajna uporaba povzroči trajne poškodbe kože.
Med izbruhom koprivnice je pomembno, da vaša koža ne bo razdražena. Dvakrat na dan navlažite kožo z vlažilno kremo brez barvil in dišav. Prav tako za čiščenje kože uporabljajte le blaga, vlažilna mila brez barvil in dišav. Izogibajte se vsem izdelkom za kožo, mehčalcem za perilo ali detergentom za pranje perila, ki vsebujejo barvila in dišave, saj dodatno dražijo kožo. Nazadnje se izogibajte praskanju prizadetih območij, kar lahko povzroči okužbo, krvavitev in brazgotinjenje.
Ali lahko dobim recepte za izpuščaje zaradi stresa?
Če zdravila brez recepta ne pomagajo, vam lahko zdravnik predpiše močnejša zdravila. Na primer, obstajajo tablete z antihistaminiki na recept in kreme s kortizonom, ki pomirijo vnetje vaše kože in zmanjšajo srbečico. V hujših primerih so morda potrebni peroralni steroidi, imunosupresivi (ciklosporin ali metotreksat) ali imunomodulatorji (Xolair ali Dupixent). Ta zdravila so rezervirana za hude primere zaradi možnih neželenih učinkov, kot so okužbe, rak in imunosupresija. Včasih se lahko izpuščaj okuži s praskanjem in potrebuje peroralne antibiotike.
Kdaj k dermatologu
Večina primerov koprivnice hitro izzveni sama od sebe z minimalnimi količinami zdravil brez recepta. Vendar pa lahko nekateri hudi izbruhi zahtevajo pomoč zdravnika. Če niste prepričani, ali imate stresni izpuščaj, takoj obiščite zdravnika. Tukaj je nekaj opozorilnih znakov, na katere morate biti pozorni:
- Izpuščaj, ki zajame notranjost nosu, ust ali oči
- Izpuščaj, ki traja dlje kot šest tednov
- Mehurji ali gnoj
- Luščenje kože
- Izpuščaj, ki pokriva celotno telo
- bolečina
- Vročina
- Otekle bezgavke
Če imate težave z dihanjem ali požiranjem ali če imate otekel jezik ali ustnice, POKLIČITE 911 — to je nujno!
Nasveti za obvladovanje stresa in izpuščajev
Vedno je bolje preprečiti zdravstveno težavo kot jo zdraviti. Vendar pa obstaja nekaj načinov za lajšanje stresa, ki lahko preprečijo pojav izpuščaja. Dejavnosti za lajšanje stresa lahko ublažijo tudi notranje poškodbe, ki jih stres povzroča telesu. Nekateri uporabni primeri vključujejo naslednje:
- telovadba
- Joga
- Skupinske terapije
- Pravilna prehrana
- Meditacija
- Osem ur mirnega spanca
- Hobiji
- Glasba
- Zabavne dejavnosti s prijatelji in družino
Stres škoduje našemu fizičnemu, psihičnemu in čustvenemu počutju. Nekatere dejavnosti lahko pomagajo preprečiti škodo, ki jo telesu povzroči stres. Vendar morda ne bodo delovali v vseh primerih. Če izbruhnete zaradi manjšega stresnega izpuščaja, vam lahko pomagajo nekatera zdravila brez recepta. Če se vam pojavi hud izpuščaj, takoj obiščite zdravnika. Če imate težave z dihanjem ali požiranjem ali imate otekle ustnice ali jezik, takoj pokličite 911.
Večina ljudi zdaj razume, da lahko kumulativna in čezmerna izpostavljenost soncu povzroči razbarvanje kože in kožnega raka. Vendar pa lahko nekateri ljudje, ki upoštevajo stroge ukrepe za zaščito pred soncem in omejijo izpostavljenost soncu, še vedno trpijo zaradi slabih učinkov sonca.
Ključni zaključki:
- Občutljivost za sonce ali fotosenzitivnost se kaže kot pretiran odziv kože na UV svetlobo sonca.
- Obstajata dve vrsti občutljivosti na sonce: fototoksične in fotoalergijske reakcije.
- Bolniki z izpuščajem zaradi občutljivosti na sonce imajo lahko rdečico, oteklino, mehurje, luščenje in luščenje na območjih, ki so izpostavljena soncu.
- Občutljivost na sonce lahko povzročijo zdravila, zdravstvene težave, hrana, parfumi in izdelki za nego kože.
- Blage izpuščaje zaradi občutljivosti na sonce je mogoče zdraviti z izdelki brez recepta; hude reakcije pa zahtevajo zdravljenje pri zdravniku.
Ti ljudje so občutljivi na sonce, zaradi česar so bolj dovzetni za poškodbe zaradi sonca kot drugi. Obstaja več razlogov, zakaj se to lahko zgodi. Dobra novica je, da obstajajo različni tretmaji za občutljivost na sonce in načini, kako se temu izogniti in zaščititi svojo kožo.